poniedziałek, 27 lipca 2015

Jak oszczędzać na emeryturę, kupując złoto i srebro

Szlachetne metale to podstawowa prawdziwa waluta rozpoznawalna od setek lat, nie podlega procesowi dewaluacji, ponieważ jest ograniczona ilość takiego minerału i nie można go zwielokrotnić w jakiś cudowny sposób. Niezależnie od tego, czy w najbliższym okresie posiadanie złota będzie zgodne z prawem, to taki rodzaj pieniądza warto posiadać. Nie zapominajmy jednak, iż nie należy ładować wszelkich własnych środków w metale szlachetne!
Powinniśmy się zastanowić, czy nabywać złoto czy srebro? To jest zależne od zasobności Twego portfela, jeśli mówimy o niedużych poziomach (do 10000 złotych), to celujmy w srebro, większe zakupy szlachetnych metali należy rozdzielić na złoto i srebro
Złoto i srebro inwestycyjne nie posiada najmniejszej korelacji z biżuterią (obrączki to tzw. złom metali szlachetnych prezentujący realną wartość po etapie ich przetopienia). Cena rynkowa złota (tzw. cena SPOT) bywa wartością zmienną w czasie i w bieżących czasach przedstawiana jest w dolarach.
Tylko złoto daje bezpieczeństwo majątku
Tylko złoto daje bezpieczeństwo majątku
Wśród samych specjalistów od nabycia pojawiają się odmienne opinie, jeśli idzie o najpowszechniejszą na świecie złotą monetę: Krugerrand. Poza popularnością największą jej zaletą bywa mechaniczna odporność (na zużycie, w sytuacji gdy moneta taka miałaby być środkiem płatniczym), gdyż jest ona utwardzana dodatkiem miedzi. To moneta ze złota 22 karatowego, pozostałe wcześniej wymienione nazwy są z litego złota, czyli 24 karatowego. I tu uwaga: cechą wspólną jest to, że każda ma 1 uncję litego złota, zatem Krugerrand jest zwyczajnie cięższa od wagi 1 uncji.
Ważnych jest kilka cech, jeśli już wyselekcjonowaliśmy konkretny model monety. Fakt renomy oferującego złoto, dodatkowo czy dostawa będzie typu krótkoterminowa lub długoterminowa. Za natychmiastową przyjmuje się do pięciu dni roboczych - oczywiste jest, że towar powinien być dostępny w magazynie w trakcie kupna.
Należy brać pod rozwagę, że jest szansa spotkania falsyfikatów, stąd nie cena powinna być najważniejsza przy kupnie. Tylko renoma dostawcy, renoma samego złotego kruszcu. Zakłada się, iż im lżejsza moneta, tym trudniej ją podrobić (w duże sztabki fałszerze są w stanie do środka wpakować wolframowe pręty cechujące się zbliżonym ciężarem właściwym do złota). Dlatego nie powinno się przekraczać wagi 1oz. Dużo trudniej sfałszować monetę niż złotą sztabkę.
W jaki sposób podzielić na części własny majątek finansowy? Na początku ustalić, jaki fragment powinien być zamrożony na długi okres, pozostałą sumę należałoby oszczędzać w różny sposób (lokaty). W dalszej kolejności powinno się podzielić budżet przeznaczony na srebro w różnych proporcjach. W ramach podziału mniejszy procent powinno się ulokować w złote monety jednouncjowe, tu najlepiej sprawdzą się monety typu: American Eagle.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz