sobota, 10 stycznia 2015

Cichy komputer? Pasywnie chłodzony radiatorem PC

Mimo to, iż bardzo często postanawiamy na zakup pecetów przenośnych, to w naszych domkach cały czas sławą cieszą się pecety stacjonarne, przynoszące znacznie ogromniejsze możliwości - są nie tylko tańsze, dostarczają większą możliwość przeróbek podzespołów, lecz dodatkowo mogą być raczej ciche! Czy każdy może mieć
bezgłośny komputer PC i z jakimi kosztami się to wiąże? Na pewno na sam początek trzeba nadmienić, iż są dwie metody chłodzenia podzespołów - pierwszą są aktywne wiatraki, które są decydującym zarzewiem rabanu, drugą ponadto są wszego gatunku radiatory.
Cichy pasywnie chłodzony komputer
Cichy pasywnie chłodzony komputer

To oczywiście komputer chłodzony pasywnie może być najspokojniejszą jednostką, dlatego iż samotny zgiełk będzie wykrywał się z samych komponentów, takich jak napędu CD, czy dysku twardego (rozwiązaniem może być wprawdzie zużycie krążka SSD). Pożądane byłoby pamiętać o tym, że pasywny komputer PC, a więc komputer bez wentylatorów pożąda stosownie przewiewnej obudowy, która zapewni odpowiednie odprowadzanie ciepła z jej wnętrza.
Odnosić wrażenie może, iż pasywnie chłodzony komputer to jedynie "słabe" podzespoły, które poprzez niewielką moc obliczeniową nie generują wielkich ilości ciepła do środowiska. Nic bardziej mylnego!
Dzisiaj składniki komputerowe są składane w ten sposób, żeby były jak w największym stopniu efektywne i zużywały jak najmniej żywiołowości - w następstwie tego doniosła jest wyłącznie wielkość radiatora (i jego sama budowa) - producenci kart graficznych, czy procesorów sami dostarczają nam nadzwyczaj nagminnie wybór przy zakupie - czy chcemy zaklepać element studzony pasywnie, czy aktywnie. Nic nie stoi wprawdzie na przeszkodzie, aby na pewno w czas używania danej jednostki przeistoczyć sposób jej chłodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz